Herman Miller vezérképviselet Magyarországon 1998 óta

                                             Herman Miller vezérképviselet Magyarországon 1998 óta

Blog

Rossz fények, kis munkaterület. Az irodai munka ellenségei.

Az első részben megkezdtük az ülőmunka legnagyobb ellenségeinek feltérképezését. Megvizsgáltuk a helytelen testtartás, a statikus ülés, a monitor rossz pozíciója és a rendszertelen mozgás hatásait, valamint lehetséges megoldásait. És most következzen a folytatás.

Bemutatunk további három "ellenséget", amelyek nap mint nap megnehezítik az irodai munkavégzésünket. Ismerkedjünk meg közelebbről a nem megfelelő fényviszonyok, a zsúfolt munkaterület és a rosszul megválasztott kiegészítők okozta problémákkal, valamint azokkal a praktikus megoldásokkal, amelyekkel hatékonyan felvehetjük velük a harcot.

  1. Rossz fényviszonyok, azaz a szemek láthatatlan terhelése

Gyakran találkozhatunk a különböző irodákban és közösségi helyeken kevés fénnyel, rosszul beállított lámpákkal vagy épp vibráló fehér neonokkal. Sajnos a helytelenül megválasztott világítás az egyik leginkább alulértékelt probléma a munkahelyi környezetben. Általában csak akkor figyelünk fel rá, amikor már jelentkeznek az első tünetek: szemszárazság, fejfájás, vagy a fokozott esti fáradtság. A monitor fénye és a környezeti világítás közötti helytelen kontraszt pedig nemcsak szemünket terheli, de koncentrációnkat is jelentősen rontja.

A természetes fény alapvető fontosságú a mindennapok során, de önmagában ritkán elegendő. Semmi gond! Az Office Art Design asztali lámpái lehetővé teszik, hogy a napszaknak és a végzett munkának megfelelő megvilágítást válasszunk. 

irodai munka, rossz fényviszonyok vs. jól megválasztott fények, világítás

A monitor körüli megfelelő fényviszonyok kialakításának alapszabályai:

- A monitor ne legyen se túl világos, se túl sötét a környezethez képest

- Kerüljük a képernyő tükröződését okozó fényforrásokat

- Az asztali lámpa lehetőleg bal oldalról világítsa meg a munkaterületet (jobbkezeseknél)

A megfelelő világítás kialakításában segítségünkre lehetnek az állítható monitortartó karok is. Lehetővé teszik, hogy a képernyőt mindig optimális szögben pozícionáljuk, ezzel is csökkentve a tükröződést és a szemek terhelését. A monitortartók használata különösen hasznos lehet olyan munkaállomásoknál, ahol az ablak elhelyezkedése nem ideális.

A szemünk védelme érdekében érdemes betartani az úgynevezett 20-20-5 szabályt. Nagyon egyszerű: 20 percenként 20 másodpercre fókuszáljunk egy legalább 5 méter távolságban lévő pontra. Ez a gyakorlat segít megelőzni a szemizmok túlterhelését és a digitális eszközök használatából eredő látásproblémákat. A megfelelő fényviszonyok kialakítása nem csak a munkavégzés hatékonyságát növeli, de hosszú távon jelentősen hozzájárul szemünk egészségének megőrzéséhez is. 

  1. A zsúfolt munkaterület csökkenti a koncentrációt

Úgy tartják, hogy a zsenik átlátnak a káoszon. Még ha így is van, a legtöbb munkahelyen dolgoznak átlagos szakemberek is. Vagy olyan zsenik, akik szeretik, ha mindennek megvan a helye. Épp ezért érdemes a rendre odafigyelni. Hiszen a rendezetlen munkakörnyezet nemcsak vizuálisan zavaró, de jelentősen növeli a stressz-szintet és csökkenti a produktivitást. Egyes felmérések szerint a rendezett környezetben dolgozók akár 15 százalékkal hatékonyabban végzik munkájukat, mint azok, akik zsúfolt, kaotikus térben dolgoznak.

Az Atlas Office Landscape moduláris asztalrendszer lehetővé teszi a munkaterület optimális kihasználását. Sokféle lehetőségünk van: a különböző méretű és kialakítású asztalok,  legyen szó egyenes, L-alakú vagy épp sarokasztalról, minden helyiségbe tökéletesen illeszthetők. Az asztalok beépített kábelcsatornái segítenek a vezetékek elrejtésében, így a felület tiszta és rendezett marad.

zsúfolt íróasztal, kis munkaterület, hatékonyság, ergonómia

A hatékony térszervezés alapelvei:

- Csak a napi munkához szükséges eszközöket tartsuk az asztalon

- Használjunk monitortartót a képernyő "lebegtetéséhez", így több szabad felületünk marad

- Alakítsunk ki dedikált helyeket a különböző eszközöknek

Az átgondoltan kialakított irodai asztalok, gurulós boxok és tárolók ideális megoldást jelentenek az irodai eszközök rendszerezésére. Így minden kellék a megfelelő helyre kerül, de könnyen elérhető marad. Érdemes kihasználni a gurulós box adta lehetőségeket, ami rugalmasan mozgatható az iroda különböző pontjai között. A rendezett munkakörnyezet kialakítása nem egyszeri feladat, hanem folyamatos odafigyelést igénylő tevékenység. Az Office Art Design bútorai azonban úgy vannak kialakítva, hogy megkönnyítsék ezt a folyamatot, és támogassák a hosszú távú rendezettség fenntartását.

  1. Ergonomikus kiegészítők hiánya: kényelmetlenség, apró részletekben

A modern, kényelmes bútorok mellett is ronthatják komfortérzetünket a rosszul megválasztott kiegészítők. Az irodai munkából származó nyak-, hát és váll problémák jelentős része megelőzhető lenne megfelelő ergonomikus eszközök használatával.

A kiegészítők kiválasztásánál figyeljünk néhány alapvető szempontra:

- Csuklótámaszunk magassága illeszkedjen billentyűzetünkhöz

- Kábelrendezőink tartsák rendben a vezetékeket

- Lábtámaszunk biztosítson lehetőséget a pozícióváltásra

Fontos szempont az egéralátét megfelelő mérete és kialakítása is. A csuklótámasszal ellátott változatok használatával jelentősen csökkenthetjük a gyakori csuklófájdalmak vagy ínhüvelygyulladás kialakulásának esélyét. Az innovatív monitortartók USB-portokkal és vezeték nélküli töltőkkel is rendelkeznek.

Ez a megoldás nemcsak a kábelrengeteg csökkentését szolgálja, de karnyújtásnyira tartja gyakran használt eszközeinket.

Az ergonomikus munkakörnyezet kialakítása nem csupán a kényelmünkről szól –

ez egy tudatos befektetés jövőbeli egészségünkbe és teljesítményünkbe. Míg a megfelelő bútorok és kiegészítők beszerzése egyszeri költségnek tűnhet, a rossz munkakörnyezet okozta problémák kezelése sokszorosan többe kerülhet. Végül is, ha napi 8-10 órát töltünk az irodában, megérdemeljük, hogy ez az idő ne csak produktív, de egészséges is legyen.