Herman Miller vezérképviselet Magyarországon 1998 óta

                                             Herman Miller vezérképviselet Magyarországon 1998 óta

Blog

Az irodai székek evolúciója

Sajnos az időgépek tervezése és gyártása egyelőre nem szerepel az Office Art Design tevékenységi körében. De játsszunk el a gondolattal: az évszázadokkal korábbra visszaugró masinák sokat elárulnának a prémium kategóriás irodai székek elődeiről.

Vajon milyen ülőalkalmatosságon foglalt helyet Galileo Galilei, amikor felfedezte a Jupiter holdjait? Hogyan nézhetett ki az a szék, amelyben Ludwig van Beethoven örökéletű műveket komponált? Nem tudjuk. Azt azonban bátran állíthatjuk, hogy a határ az Office Art Design esetében is a csillagos ég, ahol minden irodabútor egy valódi szimfónia a saját területén.

A fatörzstől az ergonomikus székig

Az ülőbútorok fejlődése a technológiai haladás mellett remekül tükrözi, hogy mennyit változott a munkáról és az egészségről alkotott elképzelésünk. Ma már azt valljuk, hogy egy szék több mint egyszerű ülőalkalmatosság. Ám ez a szemlélet hosszú evolúciós folyamat eredménye. Nézzük végig közösen, hogyan jutottunk el a fatörzstől a modern ergonomikus székig, és mit tartogat számunkra a jövő az irodai ülőbútorok terén.

Az első lépések

Az 1800-as évek közepéig az irodai munkavégzés nem jelentett többet, mint egy egyszerű széken görnyedve körmölni. Nem volt állítható ülésmagasság, dönthető háttámla vagy forgatható funkció. Az első igazi áttörést meglepő módon az a Charles Darwin érte el, akinek az evolúció elméletet is köszönhetjük. Munkája során, elsőként a világon görgős széket használt. Saját maga szerelt kerekeket egy karosszékre, hogy könnyebben mozogjon különböző vizsgálati mintái között.

Az ipari forradalom térnyerésével egyre több iroda dolgozó töltötte napjait ülőmunkával. Ebben az időszakban jelentek meg az első állítható magasságú székek, elsősorban a gépírók igényeire szabva. A Centripetal Spring Armchair, amelyet 1849-ben Thomas E. Warren tervezett, már rugós rendszert használt, amely némi extra kényelmet biztosított. A korai irodai székek fejlődését elsősorban a praktikum vezérelte: fontos volt, hogy tartósak legyenek és lehetővé tegyék a munkavégzést. A kényelem és az ergonómia csak jóval később kerültek előtérbe.

Thomas E. Warren, irodaszék

A modern irodai szék születése

Az 1970-es években az ergonómia tudománya forradalmasította a széktervezést. Felfedezték, hogy a gerincoszlop természetes 'S' alakját támogató kialakítás kulcsfontosságú a hosszú távú egészség szempontjából. Herman Miller nevéhez fűződik az első igazán ergonomikus irodai szék, az Ergon, mely 1976-ban került piacra. Ez a modell már rendelkezett deréktámasszal és állítható magassággal. Az Office Art Design termékeiben ma is ezek az alapelvek köszönnek vissza, természetesen továbbfejlesztett formában.

Az ergonómia megjelenésével új szempontok kerültek előtérbe:

  • Állítható ülésmagasság a megfelelő vérkeringés érdekében
  • Deréktámasz a gerinc természetes görbületének megtartásához
  • Kartámaszok a vállak tehermentesítésére

A korszerű mechanikák lehetővé tették, hogy a szék kövesse a test természetes mozgását. Ilyen például a székekben található szinkronmechanika, ami biztosítja, hogy az ülőlap és a háttámla aránya mindig optimális maradjon, függetlenül attól, milyen pozícióban dolgozunk.

Technológiai forradalom az irodai székek területén

A modern anyagok és technológiák megjelenése újabb szintre emelte a széktervezést. A műanyagok, hálós megoldások és speciális alkatrészek lehetővé tették a könnyebb, tartósabb és “lélegző” székek gyártását. Office Art Design székeinek háttámlája speciális, légáteresztő hálós anyagból készül, ami igazán komfortos, főleg a hosszúra nyúló, nehéz munkanapok során.

A modern irodai székek jellemzői:

  • Háromzónás támogatás, comboknál, medencénél és a nyaknál
  • Keskeny háttámla a felső test és a karok szabad mozgásáért
  • A “Backfit” rendszerű háttámla követi a gerinc természetes vonalát
  • Terheléshez igazodó szinkronmechanika

A jövőbemutató mechanikai megoldások elősegítették az egyénre szabott beállításokat. Elég csak az egyedülálló súlyautomatikára gondolnunk, aminek köszönhetően a szék automatikusan a használó testsúlyához igazítja az ellenállást. Nincs szükség bonyolult rugóerő-állításra.

Hermann Miller Mirra 2 irodaszék.

A gamer székek hatása

A gamer székek megjelenése új perspektívát nyitott az irodai ülőbútorok világában is. Jól tudjuk, hogy a játékosok hosszú órákat képesek eltölteni a számítógép vagy a PlayStation előtt, így az igényeik sok tekintetben hasonlítanak az irodai dolgozókéhoz: mindkét csoport számára kulcsfontosságú a kényelem és a megfelelő testtartás támogatása. Az Office Art Design kínálatában szereplő ergonomikus székek már ötvözik a gamer székek előnyös tulajdonságait a professzionális irodai követelményekkel. Magas háttámlájuk és karakteres oldaltámaszuk biztosítja a stabil ülést, miközben megjelenésük megfelel az irodai környezet elvárásainak.

Ugyanakkor fontos különbség, hogy míg a játékosoknak készülő székek elsősorban a látványra és a kényelemre koncentrálnak, a professzionális irodai székek tervezésénél az ergonómiai szempontok és az állíthatóság dominálnak.

A jövő székei

A bevezetőben említett időgépre sajnálatos módon továbbra sem hagyatkozhatunk, akár előre, akár hátra szeretnénk utazni. Ám amíg a múltból konkrét tárgyak, kézzel fogható székek maradtak fent, addig a jövő tekintetében csakis a képzeletünkben bízhatunk. Biztosat senki nem tud mondani, ám a következő évtized irodai székeit jó eséllyel az okos technológiák és a személyre szabhatóság fogja meghatározni.

Beépített szenzorok és  mesterséges intelligencia figyelheti testtartásunkat, és automatikus figyelmeztetéseket kaphatunk, ha túl régóta ülünk ugyanabban a pozícióban. Az Office Art Design már most is kínál olyan modelleket, amelyek előrevetítik a jövő trendjeit.

Bátran kijelenthetjük, hogy a következő években, évtizedekben a fenntarthatóság is egyre fontosabb szempont lesz. Újrahasznosított és környezetbarát anyagok használata, moduláris felépítés a könnyebb javíthatóság érdekében, hosszabb élettartam… Ezek mind részei a jövő széktervezési filozófiájának.

Befektetés az egészségünkbe

Az irodai székek fejlődése tehát nem áll meg. Ahogy változnak munkavégzési szokásaink, úgy fejlődnek tovább az ülőbútorok is. Egy dolog azonban biztos: a minőségi szék nem költség, hanem befektetés egészségünkbe és produktivitásunkba. Érdemes tehát olyan széket választani, amely nemcsak a jelen, de a jövő követelményeinek is megfelel.