Herman Miller vezérképviselet Magyarországon 1998 óta

                                             Herman Miller vezérképviselet Magyarországon 1998 óta

Blog

Az ülőmunka kellemetlen hatásai. Az irodai munka 7 legnagyobb ellensége, 1 rész

Mi az irodai munka legnagyobb ellensége? Egyesek a hétfőt viselik nehezen. Na igen, nehéz olykor a hétindítás. Mások attól félnek,hogy elfogy a kávé. Ijesztő gondolat… És vannak, akik a végtelen meetingeket tűrik nehezen. Ám egy kis türelemmel mindezek orvosolható apróságok. Az igazi gond az, hogy hosszú órákat töltünk az íróasztal előtt ülve.

Az ülőmunka kellemetlen hatásai

Sajnos az irodai dolgozók jelentős része találkozott már valamilyen kellemetlen tünetettel a mindennapokban. Ez lehet nyakmerevség, hátfájás vagy épp zsibbadó végtagok. Mi, akik napi 8-10 órát töltünk ülőmunkával, tagadhatatlanul kitesszük magunkat ezeknek a problémáknak. A jó hír, hogy a legtöbb kellemetlenség megelőzhető vagy orvosolható a jól megválasztott irodai bútorokkal. Itt az ideje, hogy szembenézzünk az ülőmunka hét legnagyobb ellenségével, és megismerjük azokat a praktikus megoldásokat, amelyekkel jelentősen javíthatunk munkahelyi közérzetünkön.

  1. Rossz testtartás

Bár nem tűnik jelentősnek, a rossz testtartás mégis veszélyes ellensége egészségünknek. Amikor helytelen pozícióban ülünk, testünk folyamatosan kompenzálni próbál, és gyorsan elfárad. Az így elvesztett energiát sokkal hasznosabb feladatokra is fordíthatnánk. Ugye mondani sem kell, hogy a probléma gyökere az irodai székekben rejlik? A rosszul beállított, gyenge minőségű termékek használata során gerincünk természetes S-alakja fokozatosan deformálódhat, ami hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezet. De van jó példa is: a Herman Miller Embody ergonomikus irodaszék használója azonnal érzi a pixelekből álló háttámla megtámasztását. A dinamikus mátrixnak köszönhetően az Embody ülőlapja- és háttámlája automatikusan alkalmazkodik a mikromozgásokhoz, egyenletesen elosztva a test súlyát.

A tökéletes szék persze önmagában nem elég. Figyeljünk a helyes ülési pozícióra is:

- Csípőnk legyen a térdünknél kissé magasabban

- Vállunk legyen ellazult állapotban

- Könyökünk körülbelül 90 fokos szöget zárjon be

- Talpunk stabilan támaszkodjon a padlón vagy egy lábtámaszon

  1. A statikus ülés: amikor a mozdulatlanság fáraszt 

Valljuk be: az évszázadok alatt elkényelmesedtünk. Jellemzően mozgáshiányos, túlságosan is komfortos az életünk. Pedig testünk alapvetően mozgásra született, nem arra, hogy órákon át egy helyben üljünk. A hosszan tartó statikus ülés lassítja a vérkeringést, gyengíti az izmokat és csökkenti anyagcserénk hatékonyságát. Mi a megoldás? A dinamikus munkavégzés! Ennek eszközeit könnyen megtaláljuk az Office Art Design kínálatában. Az állítható magasságú Sit to Stand asztalok például lehetővé teszik, hogy váltogassuk az ülő és álló pozíciót a nap folyamán. Már napi 2-3 óra álló helyzetben töltött munka is jelentősen javíthatja közérzetünket és teljesítményünket.

irodai ülőmunka, 7 ellenség

  1. A monitor helytelen pozíciója, avagy a nyakfájdalom generátor

A monitor helytelen pozíciója olyan, mint egy időzített bomba. Eleinte talán nem is érezzük a hatását, de idővel garantáltan jelentkezik a nyak- és vállfájdalom. Könnyen tehetünk ellene, csupán egy modern monitortartót kell beszerezni. Érdemes olyan típust választani, amely teljes szabadságot biztosít a képernyő beállításában. Egy ilyen modellen nemcsak a magasságot, de a távolságot és a dőlésszöget is könnyedén szabályozhatjuk. 

A monitor ideális beállítása:

- A képernyő felső széle szemmagasságban vagy kicsivel alatta legyen

- Kartávolságnyira helyezkedjen el (körülbelül 50-70 cm)

- A monitor enyhén hátrafelé dőljön (5-15 fokban)

Érdemes kerülni a laptop használatát a megfelelő állvány nélkül, hiszen a képernyő ilyenkor túl alacsonyan van, ami miatt folyamatosan lefelé hajtjuk a fejünket. Notebook vagy más hordozható számítógép esetén mindenképpen javasolt az Oripura laptopállvány, ami a gépet szemmagasságba emeli. Ilyenkor általában külön billentyűzetre van szükségünk, ám a kényelmetlennek tűnő plusz befektetés busásan megtérül, amikor elmaradnak a nyakfájdalmaink.


4. A rendszertelen mozgás: láthatatlan teljesítmény gyilkos

A mozgás hiánya nemcsak fizikai egészségünket, hanem szellemi teljesítményünket is jelentősen befolyásolja. Kutatások igazolják, hogy amenyiben sok időt töltünk egy helyben, az agyunk oxigénellátása csökken. Mindez direkt hatással van koncentrációs képességünkre és kreativitásunkra.

Tegyünk hát ellene! A mozgás beépítése egy-egy munkanapba nem igényel drasztikus változtatásokat. Már az is sokat számít, ha tudatosan távolabb helyezzük a nyomtatót vagy a vizespalackot az asztalunktól, így természetes módon több mozgásra késztetjük magunkat. Az Office Art Design kompakt irodai megoldásai pedig lehetővé teszik, hogy a kisebb terek is rugalmasan alakíthatók legyenek, így semmi sem állhat a rendszeres mozgás útjába. Ezek az apró változtatások hosszú távon jelentős javulást eredményezhetnek mind fizikai, mind mentális teljesítményünkben.

Az ülőmunka “ellenségei” legyőzhetők

Az ülőmunka ellenségei ellen folytatott küzdelem nem egyszeri csata, hanem egy hosszútávú folyamat. Az első lépéseket már megtettük: megismertük a helyes testtartás alapjait, a dinamikusan változó álló-ülő munkavégzés előnyeit, a monitor megfelelő pozicionálásának fontosságát és a rendszeres mozgás beépítésének lehetőségeit a mindennapokba. A megfelelő irodai bútorok és kiegészítők ebben a folyamatban nem luxust jelentenek, hanem befektetést egészségünkbe és hatékonyságunkba. 

A második részben folytatjuk utunkat az ergonomikusabb munkakörnyezet felé: foglalkozunk a fényviszonyok optimalizálásával, a rendezett munkaterület kialakításával és az ergonomikus kiegészítők helyes használatával.